Hop!Code

ערוץ הופ!קוד יוצא לדרך
רשות השידור הצהירה אמש במסיבת עיתונאים על פתיחתו של ערוץ חדש במסגרת הטלוויזיה הממלכתית הישראלית: ערוץ הופ!קוד, שמטרתו ללמד אסמבלי וחומרת מחשב לילדים בגיל הרך.
“תנו מבט חטוף על ערוצי הטלוויזיה שיש לנו כיום. אין מה לומר, פשוט בושה וחרפה” כך מסר אתמול יו”ר רשות השידור בישראל, מוטי סטרוסטרופ. “בקושי אפשר למצוא תוכניות הראויות לילדים קטנים. ערוץ 2 ו 10 ממוסחרים, ערוץ הילדים מלא באלימות ברוטאלית חסרת תקדים, ולאחרונה ערוץ 8 החל להציג יותר ויותר סרטים על שבטים אפריקאים שבהם הנשים הולכות ערומות. ואל תתחילו אפילו לדבר איתי על ערוץ הקניות. האפשרות הנורמאלית היחידה, היא ערוץ הופ!, אבל אם זה מה שהזעטוטים שלנו יראו, מה אתם חושבים שייצא מהם? רכיכות, אוסף של יצורים מתרפסים שלא יודעים כלום על העולם, שלא יודעם לפתור בעיות. הגיע הזמן שמישהו ירים את הכפפה, וירביץ קצת FASM לילדים שלנו!”
ההחלטה להקים את הערוץ התקבלה כבר לפני חודש ברשות השידור ברוב מוחץ של 1 בעד, 0 נגד, ו-0 נמנעים, עם מעל 100% הצבעה. המזכיר הכללי של הרשות, מוטי סטרוסטרופ, הסביר כי כל מקבלי ההחלטות התשכנעו לגמרי מן הטיעונים שלו. לטענתו, ערוץ הופ! מהווה בסיס טוב לילדים, אך מבחינת תוכן, הוא אינו מספק. “הילדים של היום גדלים בסביבה טכנולוגית. כבר בגיל 6, מצפים מהם לכתוב אפליקציות ב Objective C ל iPhone. ילד בגן שאינו יודע בעל פה את המבנה של קבצי DLL, מסתכן בכך שינודה מהחברה, ישאר חסר חברים, ויכונה ‘חנון’, ‘יורם’, או אף ‘גיק’. הרי, כל הילדים ה ‘מאאגניבים’ בוודאי בקיאים בנבכי הקרנל. מכיוון שההורים בדרך כלל בורים גדולים בנושאים הללו, צריך שיהיה מישהו שיטפל בילדים. וכמו תמיד, הטלוויזיה באה להציל את המצב, וכך נוצר הרעיון של הופ!קוד.”
עם קבלת ההחלטה, החלה הרשות לפתח תוכנית שידור ייחודית, המתאימה במיוחד לקהל היעד. מוטי סטרוסטרופ, מנהל התוכן של הערוץ מוסר: “כמובן שבנוסף לאופטימיזציות מעבד ועבודה עם שערים לוגיים, צריכים להעביר גם קצת מסרים הומאניים. כך למשל, באחד הפרקים של התוכנית ‘גורדי מטייל ב SSDT’, הצופים לומדים על קבלת האחר והשונה, על ידי דו שיח בין x86 לבין powerPC. כמו כן, התוכנית ‘יוסי וחבורת ה Context Switch’ מתרכזת סביב נושאים כמו שוויון זכויות, אפליה פסולה, וטוטליטריות ורודנות של process שהוגדר כבעל high priority שלא כצדק. כפי שאפשר לראות, ילדים שייצפו בערוץ לאורך זמן, ירכשו את המיומנויות והכישורים הדרושים לשתי תכונות מנוגדות: גם להיות מתכנתים, וגם להיות בני אדם נורמאליים”.
הופ!קוד יעלה לאוויר ביום שלישי הבא, בערוץ 0xF8 ב Hot ובערוץ 0x5D ב yes. שידוריו מיועדים לילדים בני 3 – 10, אם כי סביר שגם בני נוער יצפו בו, בטענה ש “אחי הקטן אוהב אסמבלי, ומבקש ממני לראות איתו את הסדרות. זאת הסיבה היחידה שאני מכיר בעל פה את שיר הפתיחה של ‘בוב השנאי’, אני נשבע!”
להלן הלו”ז של יום השידורים הראשון, כפי שניתן על ידי המארגן הלוגיסטי של הערוץ, מוטי סטרוסטרופ. סדר היום מתחיל בסדרות מצויירות, עובר לתוכניות בעלות יותר תוכן מהותי, ונגמר אחר הצהריים. בשעות הערב משודרות תוכניות למבוגרים בלבד, הכוללות תכנים שאינם ראויים לילדים בגיל הרך (פייתון, רובי, SOA, ועוד).

5:00 – הופ!קודל’ה – העשרה לגיל הרך: אופ-קודון, מחסניתוש, ילד-קרנל, קלרה הילדה שקומפלה, ועוד.
5:55 – רוץ, process, רוץ! – מצוייר: גלו את עולם הקרנל עם פרוסי, הפרוסס האהוב על כולם. ביחד נלמד על ה scheduler הפנימי ועל דרכים לחישוביות מהירה!
6:30 – מוב-מוב האוגר – מצוייר: מוב-מוב האוגר, פוש-פוש העכבר, ופופ-פופ הגרביל גרים בקטע זכרון מאוד לא שגרתי – המחסנית. בכל יום מישהו דוחף אותם לחור אחר, ועליהם להתמודד עם המצב. הם מייצרים משתנים, שומרים ערכים, ופותרים תעלומות!
7:00 – חבורת אינטל – הנפשה: ג’ק, אריק, ג’וני וסינדי כולם ילדים המעמידים פנים שהם עובדים באינטל. בכל פרק הם מנסים להמציא מעבד חדש, ובכך לומדים על הייתרונות והחסרונות של שיטות אחסון ומקבול שונות.
8:00 – גורדי מטייל ב SSDT – הנפשה: גורדי מטייל ברחבי ה RAM, ומנסה לגלות את משמעות החיים בראי ה SSDT.
8:30 – בוב השנאי – מצויר: בוב מטפל ברכיבים רבים כל יום. האם יצליח לגרום למעגלי זרם חלופין להסתדר עם מעגלי זרם ישר?
8:45 – רחוב סומסום – הפקת מקור: קיפי הקיפוד וחבריו גרים ברחוב סומסום, דירה מספר 7D2E:0042. הצטרפו אל הרפתקותיהם, כשהם עוברים מ user space ל kernel space ללא הגבלה.
9:00 – יוסי וחבורת ה Context Switch – הפקת מקור: יוסי הוא thread הרוצה לרוץ לנצח; האם יצליח, או שמא יעשו עליו thread.terminate?
9:30 – לוגיקה בסיסית – לימוד: בעזרת מר קסור, נלמד על שערים לוגיים ומימושם בחומרה בעזרת טרנזיסטורים.
10:00 – אסמבלי – x86 – לימוד: שיעור באסמבלי של x86
11:00 – אסבמלי – powerPC – לימוד: שיעור באסמבלי של powerPC
12:00 – אסמבלי – embedded systems – לימוד: שיעור באסמבלי של מעבדים איזוטריים
13:00 – מסביב לעולם ב80 בתים – סרט מצוייר: מבוסס על סיפור מאת ג’ול ורן. האם יצליח הגיבור ליצור סימולציית טיסה השוקלת 80 בתים בלבד?
15:00 – 20,000 ביט מתחת למים – סרט מצוייר: מבוסס על סיפור מאת ג’ול ורן. צחי עבד על המחשב בעת שהייתה הפסקת חשמל. מכיוון שלא שמר, כל עבודתו נמחקה. הוא וחבריו מתכווצים לגודל של ביט, וצוללים את תוך ה RAM במטרה לשחזר אותו לפני שיהיה מאוחר מדי!
17:00 – Get Real – מצוייר: מיכאל רק רצה להיות ילד ככל הילדים. אך רצה הגורל, והוא נולד ב Real Mode. האם יוכל להסתדר שם בחוץ?
18:00 – אוגר המזל – שעשועון: בכל פרק, שלושה משתתפים ינסו לנחש מספר אקראי בן 64 ביט. הראשון שיצליח יזכה בפרס הגדול!
19:00 – לילה טוב bios – מצויר: בעיר bios שבצפון קרנליינה, ישנם יצורים מדהימים החיים בשקט ובשלווה. אך מה קורה כאשר פתאום מגיע אליהם החשמל?
—- תוכניות למבוגרים בלבד —-
20:00 – Naughty Python – למבוגרים בלבד: פיתי הפייתון פותח במסע מטורף חסר מעצורים ו-type safety; האם יצליח לא לקרוס?
22:00 – The Girl Next Door Knows Java – למבוגרים בלבד: <מצונזר>
00:00 – Hot XXX Ruby on Rails Action – למבוגרים בלבד: <ממש מצונזר; לא לבעלי לב חלש>
1:30 – סוף שידורים: על המסך יופיעו אופקודים אקראיים עד לחידוש השידורים בשעה 5:00.


One thought on “Hop!Code

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s